این آخر هفته یک کوله بقا بسازید

راحت فراموش می‌کنیم حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله برای ما هم می‌توانند مشکل ایجاد کنند. کوله بقا کمک می‌کند به آمادگی بیشتر برای بقا در شرایط بحرانی.

در چند ثانیه یا چند دقیقه و در پی یک حادثه طبیعی مثل زلزله یا سیل ممکنه زندگی ما کاملاً عوض بشه. وقتی یک حادثه طبیعی رخ می‌ده بسته به عمق فاجعه، تا وقتی اولین گروه امدادی به شما برسند از چند ساعت تا چند روز ممکنه طول بکشه. در جریان بعضی از حوادث طبیعی مثل زلزله به دلیل نشت گاز انفجار رخ می‌ده و ممکنه بعضی از مسیرها به روی خودروهای امدادی بسته بشه. بسته به فشردگی جمعیت در محل حادثه (زندگی آپارتمان شهری) ممکنه نیروهای امدادی یا منابع کافی (دارو و غذا و آب) به اندازه کافی برای رسیدگی به حادثه‌دیدگان وجود نداشته باشه.

یکی از کارهای خوبی که در این جهت توصیه می‌شه داشتن یک کوله بقا (Bug out bag) است که معمولاً درخواست می‌شه تا ۷۲ ساعت بعضی از ضروری‌ترین چیزهایی که نیاز شماست رو داخل داشته باشید.

نمونه‌ای از محتویات یک کوله بقای حرفه‌ای. این مدل کوله‌ها در فروشگاه‌‌های آنلاین نظیر آمازون بسته به نیاز به فروش می‌رسند.

در خارج ایران شما بسته به نیاز و سطح حرفه‌ای بودن می‌تونید کوله بقا رو به صورت آماده تهیه کنید که داخلش غذای بسته‌بندی شده و کمک‌های اولیه و ملزومات بقا در حیات وحش و ... وجود داره. حتی اندازه زمان مورد نیاز (مثلاً بقا برای ۷۲ ساعت یا یک هفته) هم قابل مشخص شدنه و بر اساس اون می‌تونید کوله بقای خودتون رو انتخاب کنید.

کوله بقای شما

من یک کوله بقا برای خودم ساختم که ۷۲ ساعت کمکم کنه. اجزای داخلی رو به چند بخش تقسیم می‌کنیم:

  • خوراکی‌ها
  • لباس
  • ملزومات درمانی و بهداشتی
  • ارتباطات و مدارک
  • سایر موارد

پیش از شروع دقت کنید کوله بقا باید در مسیر خروج شما از منزل (مثلاً کنار در ورودی) همیشه حاضر باشه طوری که هر زمان خواستید خارج بشید راحت بتونید برداریدش

خوراکی‌ها

در مورد خوراکی‌ها مهمترین چیزی که نیاز دارید آب هست. برای خوردنی می‌تونید از بیسکوییت‌ها یا شکلات استفاده کنید که ماندگاری بالایی دارند. مثلاً من از ساقه‌طلایی استفاده کردم. البته در شرایط ایده‌آل بهتره که خوراکی‌های دیگری هم همراه باشه. اگر دنبال غذای گرم در اون ۷۲ ساعت هستید می‌تونید از کنسروها مثلاً کنسرو ماهی تن استفاده کنید.

دقت کنید کوله رو زیاد سنگین نکنید و برای ۷۲ ساعت زنده موندن آب و غذای سبک انتخاب کنید.

لباس

لباس رو بسته به نیاز و بسته به آب و هوایی که داخلش زندگی می‌کنید انتخاب کنید. می‌تونید یک پتوی مسافرتی کوچک یا پتوی نجات (تصویر در انتهای نوشته) رو هم در کوله بقا قرار بدید. یک جفت دمپایی یا کفش (مثلاً‌ کفش قدیمی که استفاده‌اش نمی‌کنید) هم ضرری نداره در کوله بقا باشه.

ملزومات درمانی و بهداشتی

در مورد ملزومات درمانی و بهداشتی قطعاً به اجزای مختلف کمک‌های اولیه از قبیل گاز و باند و بتادین و چسب زخم و الکل ضدعفونی و ... نیاز دارید.

مورد مهم بعدی نوار بهداشتی است. حتی اگر خودتان نیاز ندارید حداقل یک بسته نوار بهداشتی به همراه داشته باشید چون به دیگران کمک بسیاری می‌کنه. نکته جانبی اینکه اگر حادثه طبیعی مثلاً زلزله در شهری رخ داد و خواستید به آسیب‌دیدگان کمک کنید همیشه نوار بهداشتی رو در کنار مواردی مثل آب و پتو و کنسرو جهت کمک در نظر داشته باشید.

اگر داروی خاصی استفاده می‌کنید حتما کمی از اون رو در کوله بقا قرار بدید. در هر حال همراه داشتن قرص‌های مسکن هم پیشنهاد می‌شه.

ارتباطات و مدارک

یک رادیو کوچک به همراه داشته باشید به همراه باتری‌های مورد نیازش. اگر گوشی موبایلی دارید که استفاده نمی‌کنید به همراه یک سیم‌کارت و شارژرش اون‌‌ها رو هم در کوله بقا قرار بدید. دقت کنید بهتره همیشه گوشی شارژ داشته باشه و بعد خاموشش کنید.

خودکار و کاغذ و یک ماژیک دائم (پرمننت) داشته باشید. یک کپی از مدارک (شناسنامه و کارت ملی و پاسپورت در صورت وجود) داشته باشید و همچنین کمی پول نقد.

سایر موارد

چیزهای عمومی که نیاز دارید شامل چراغ قوه، باتری، چاقو، کبریت، نخ و سوزن و طناب (معمولاً طناب‌های کوهنوردی پیشنهاد می‌شه) و همچنین کیسه زباله بزرگ (که در شرایط بارندگی می‌تونید ازش روی سرتون برای خیس نشدن استفاده کنید) و همچنین قاشق فلزی که می‌تونه تاشو باشه تا جای کمتری بگیره.

نکات جانبی اما مهم درباره نگهداری و بسته‌بندی کوله بقا

  • همه چیز رو در بسته‌بندی نایلونی قرار بدید. اگر خیلی می‌خواهید مرتب باشه از نایلون‌های زیپ‌دار استفاده کنید. در غیراینصورت پلاستیک فریزر هم کافیه. دلیل این کار اینه که اگر به دلیل بارش باران یا هر اتفاق دیگه‌ای کوله شما در معرض آب قرار گرفت، نه غذا و نه وسائل ارتباطی شما آسیبی نبینه
  • به ازای اعضای خانواده کوله بقای متفاوت درست کنید. اگر فرزند دارید، هر کدام از والدین یک کوله بقا داشته باشند و بعضی موارد مثل مدارک و پول نقد رو در کوله هر کدام از والدین به صورت مجزا قرار بدید تا اگر از هم جدا شدید بتونید باز هم ازشون استفاده کنید.
  • برای بچه‌های کوچک یک سرگرمی در نظر بگیرید. منچ یا یک اسباب‌بازی کوچک یا مدادرنگی و کاغذ برای نقاشی می‌تونه به سرگرم شدنشون در شرایط بحرانی کمک کنه.
  • هر یک سال یک بار اقلام کوله بقا رو چک کنید. بعضی ممکنه نیاز به تعویض داشته باشند. مثلاً باتری‌ها اگر از نوع آلکالاین نباشند اینطوری هستند یا کنسروها ممکنه تاریخ مصرفشون گذشته باشه.
  • بعد از ساختن اولیه کوله بقا با اقلام ضروری، در طول زمان اقلام بیشتری رو بهش اضافه کنید. مثلاً می‌تونید پتوی نجات اضافه کنید که هم جای کمی می‌گیره و هم بسیار کاربردیه.
این پتوهای نجات هم از فروشگاه‌های لوازم کوهنوردی و شکار و هم از فروشگاه‌های آنلاین قابل خریداری است

درباره اهمیت و ضرورت داشتن کوله بقا با اعضای خانواده و دوستانتون صحبت کنید و اگر نظری درباره اقلام مورد نیاز در کوله بقا دارید در کامنت‌ها بنویسید.