کار می‌کنه، کار نمی‌کنه، بیشتر از، کمتر از

راهی برای دسته‌بندی تجربیات مکتوب

این آقای رایدر کارول که شیوه Bullet Journal رو توسعه داده و در موردش کتاب هم نوشته، توصیه‌ای برای دسته‌بندی تجربیات داره که خیلی پسندیدم و به نظرم خوبه.

ایده کلی اینه که هر سال از زندگی رو یک «فصل» (Chapter) از کتاب زندگی خودمون ببینیم که در این فصل تعدادی تجربه جدید داریم و بعد بیایم در پایان این فصل از زندگی تجربیات رو دسته‌بندی کنیم. چطوری؟

ایده آقای کارول اینه که ۴ دسته داشته باشیم:

کار می‌کنه (working): لیست تجربه‌هایی که برامون کار کرده. مثلاً فرض کنید دنبال نکردن اخبار رو تجربه کردین و نتیجه‌اش این شده که اضطراب کمتری رو تجربه کردین. اگر نتیجه براتون خوب بوده، پس می‌ره توی ستون Works (کار می‌کنه)

رها از اخبار
چی می‌شه اگر اخبار رو دنبال نکنیم؟

کار نمی‌کنه (not working): از اسمش پیداست که اون تجربیاتی رو شامل می‌شه که رفتین دنبالش و بعد متوجه شدین که برای شما کار نمی‌کنه.

بیشتر از (more of): کدوم کارها بوده که دوست دارین در فصل بعدی زندگی‌تون بیشتر ازش تجربه کنین؟ شاید مثلاً Chat GPT یا هوش مصنوعی دیگه‌ای رو تست کردین و بهتون کمک کرده و قصد دارین سال آینده بیشتر ازش توی کار استفاده کنین. این‌ها رو می‌برین به ستون More Of.

دوست نابغه من: ChatGPT
سرویس ChatGPT یک تهدید نیست، یک فرصت بی نظیره

کمتر از (less of): اینم از اسمش پیداست، چیزهایی که می‌خواهین کمتر تجربه کنین.

ایده کلی همینه. البته رایدر کارول در قالب Bullet Journal اینا رو توضیح می‌ده ولی به هر شیوه‌ای که می‌خواهین می‌تونین این لیست رو بسازین.

دقت کنید این کار کردن/نکردن و به طور کلی این دسته‌بندی کردن تجربیات یک چیز شخصیه. یک تجربه که برای یک نفر کار می‌کنه، ممکنه برای دیگری کار نکنه. بنابراین اینطوری نیست که یک لیست از کار می‌کنه/کار نمی‌کنه از آدم‌ها رو برداریم و بعد همه از همون تقلید کنیم.

نکته جالب شاید این باشه که مثلاً من همین ژورنال‌نویسی به سبک Bullet Journal رو تست کردم و برام کار نمی‌کنه 😅 اما باید یک جور مکتوب کردن تجربیات رو داشته باشین که بتونین از بین اون تجربیات مکتوب، تعدادی رو برای این دسته‌بندی انتخاب کنین. من از Obsidian استفاده می‌کنم که خیلی کمک می‌کنه راحت بتونم این تجربیات رو ثبت و دسته‌بندی کنم. در نوشته دیگه‌ای در موردش توضیح خواهم داد.