دستیار رایگان شما برای کدنویسی با هوش مصنوعی

دستیار رایگان جایگزین گیت‌هاب کوپایلوت برای استفاده از هوش مصنوعی در توسعه نرم‌افزار

من از زمانی که تست‌ GitHub Copilot شروع شد، شروع کردم به استفاده ازش و چه خوب بود. بعدتر که معرفی و پولی شد،‌ دیگه امکان استفاده از پلن رایگان موقتش هم برای کسانی که در زمان توسعه و تست ازش استفاده کرده بودن نبود. گرچه گیت‌هاب به دلیل شرایط خاص (دریافت مجوز ویژه) ما رو تحریم نکرده بود اما خب امکان پرداخت هم برام فراهم نبود.

گزینه‌های مختلفی برای جایگزینی Copilot هستن. یکی از اون گزینه‌ها Codeium است.

ویژگی‌های اصلی Codeium

قبل از هر چیز مهمه بدونین که همه ویژگی‌های Codeium رو به صورت رایگان هم می‌تونین استفاده کنین.

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌ها این دستیارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، تکمیل خودکار (AutoComplete) کد شماست. اینطوریه که اسم تابع رو می‌نویسین یا یک خط کامنت می‌نویسین و توضیح می‌دین چه کار می‌خواهین بکنین و اون دستیار کد رو براتون می‌نویسه و پیشنهاد می‌ده.

یک ویژگی عمومی دیگه این ابزارها داشتن امکان چت مشابه Chat GPT است. شما می‌نویسین چی می‌خواهین و اونم توی پنجره چت با توضیح بهتون کد پیشنهادی رو نشون می‌ده و اگر خواستین می‌تونین به کد خودتون اضافه‌اش کنین.

0:00
/0:19

استفاده از چت برای کدنویسی

ابزار چت Codeium امکان استفاده از مدل GPT-4 رو هم داره که براش باید در لیست انتظار، ثبت‌نام کنین.

کارهای مختلف دیگه‌ای هم می‌شه انجام داد. مثلاً‌ اینکه یک تکه از کد رو انتخاب کنین و بگین براتون توضیحش بده یا TODOهای داخل کد یا refactorها رو به کمکش انجام بدین.

یک ویژگی دیگه Codeium اینه که می‌تونه بر مبنای کد شما (context) پیشنهاد بده. یعنی با توجه به کدهای tabهای باز و اسامی متغیرها وقتی می‌خواهید کاری انجام بدین بفهمه با کدوم متغیر می‌خواهین اون کار رو پیش ببرین.

هم زبان‌های متنوعی رو پشتیبانی می‌کنه و هم برای ویرایشگرها و IDEهای مختلف پلاگین داره.

زبان‌های برنامه‌نویسی پشتیبانی شده در Codeium

از ابزارهای هوش مصنوعی در کدنویسی چه استفاده‌هایی می‌کنیم؟

استفاده معمول برای انجام یک کار کدنویسی خیلی خوبه ولی حداقل ۲ تا کار خاص هم بوده که من فکر می‌کنم دستیارهای هوش مصنوعی برای کدنویسی توش می‌تونن خیلی مفید باشن: نوشتن تست و تبدیل کد.

نوشتن تست که مشخصه، می‌تونید بخشی از کد رو انتخاب کنید و بگید براش تست بنویسه. مزیتش اینه که با صرف زمان کمتر می‌تونید کیفیت خروجی رو بیشتر کنین.

تبدیل کد هم از اون کارهاست که شاید چندان پیچیده نباشه اما زمان‌بره و بخشی از کارهای گِل کدنویسی. مثلاً فرض کنید می‌خواهید کدی رو از جاوا اسکریپت به تایپ اسکریپت تبدیل کنید. انتخابش می‌کنین و به دستیار هوش مصنوعی می‌گین این کار رو براتون انجام بده.

همچنین راحت می‌تونین از آدرس https://codeium.com/playground توی مرورگر کارش و یا مقایسه با رقبا رو ببینین.