حذف اطلاعات EXIF در سیستم عامل‌های مختلف

معرفی نرم‌افزارهای دسکتاپ و موبایل برای حذف متادیتای تصاویر پیش از اشتراک‌گذاری

همراه فایل‌هایی که در زندگی دیجیتال باهاشون سر و کار داریم ممکنه اطلاعات اضافی (متادیتا) باشه که امنیت و حریم شخصی ما رو تحت تاثیر قرار بده.

به عنوان مثال وقتی با دوربین گوشی یک عکس می‌گیرید بسته به تنظیمات ممکنه مکان دقیق بر اساس GPS هم همراه اون فایل عکس ذخیره بشه. این یکی از مهم‌ترین اطلاعاتی است که ناخواسته ممکنه همراه فایل‌های شما باشه و وقتی بیشتر اهمیت پیدا می‌کنه که می‌خواهید این فایل‌ها رو به اشتراک بگذارید.

یک استاندارد در این زمینه EXIF در تصاویر است. اغلب سرویس‌های اینترنتی وقتی فایلی رو آپلود می‌کنید، این اطلاعات اضافی رو پیش از اشتراک‌گذاری از فایل حذف می‌کنند. با این حال هم به دو دلیل خوبه که پیش از اشتراک‌گذاری هر فایلی اطلاعات اضافی رو حذف کنیم:

  • احتیاط: گرچه سرویس مورد نظر شما ممکنه اطلاعات EXIF رو حذف کنه ولی ممکنه نسخه اصلی (حاوی EXIF) همچنان روی سرور بمونه.
  • سرویس‌های داخل کشور،‌ چندان روی این مساله حذف EXIF ممکنه حساس نباشند یا حتی در ارائه نسخه بدون EXIF فایل اشتباه رخ بده مانند نمونه‌ای که مدتی پیش در دیجی‌کالا رخ داد که باعث می‌شد تصاویر مربوط به نظرات دیجی‌کالا اطلاعات EXIF رو هم نمایش بدن.

حذف EXIF روی دسکتاپ

اگر از ویندوز و مک و لینوکس استفاده می‌کنید نرم‌افزار ExifCleaner برای شماست. این نرم‌افزار رایگان و اپن‌سورسه و کار کردن باهاش بسیار ساده است. کافیه که فایل‌ها رو به داخل نرم‌افزار بکشید و رها کنید (drag & drop) و خودش در همون مسیر به نام همون فایل،‌ نسخه بدون EXIF فایل رو ایجاد می‌کنه.

ExifCleaner - FREE Desktop app to clean image metadata
FREE Desktop app to clean image metadata

حذف EXIF روی موبایل

برای اندروید از نرم‌افزار Exif Eraser می‌تونید استفاده کنید که این هم اپن سورسه

Exif Eraser - Apps on Google Play
Detect and remove metadata from images.

برای iOS هم نرم‌افزار Metapho رو امتحان کنید.

‎Metapho
‎Metapho is a simple and clean viewer for photo metadata such as date, file name, size, camera model, shutter speed, and location. Metapho Action app extension lets you check metadata of a photo, and export the file without metadata, from anywhere iOS share sheet is available. • Viewing Metadata •…