هایلایت امروز

معرفی کتاب Make Time

کتاب Make Time کتاب جالبیه. نویسنده‌هاش هم آدم‌های جالبی هستند با سابقه فعالیت جدی در محصولات گوگل و چند شرکت دیگه.

توی این کتاب یک چارچوب ۴ قسمتی برای انجام بهتر وظایف معرفی می‌شه که شامل موارد زیر می‌شه:

  • Highlight: اولویت روز. چیزی که آخر روز اگر انجام شده باشه اون روز رو روز خوب و موفقی ارزیابی می‌کنیم.
  • Laser: کم کردن نویز محیط برای تمرکز بهتر روی انجام کارها
  • Energize: توجه به افت انرژی و تلاش برای جبرانش به منظور عملکرد بهتر مغز
  • Reflect: بهبود مداوم سیستم با یادداشت‌های روزانه از مسیر
چارچوب Make Time اینطوری کار می‌کنه

کتاب در واقع مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هاست ولی نکته‌اش این نیست که بیاید همه این‌ها رو انجام بدین تا رستگار بشین. توضیح می‌ده که این روش چطوری کار می‌کنه و برای اجرای هر مرحله تعدادی نکته پیشنهاد می‌کنه و بقیه‌اش با خودتونه که یکی یکی اون روش‌ها رو امتحان کنید و ببینید کدوم‌شون براتون جواب می‌ده و این از طریق نوشتن یادداشت‌ها (Reflect) هست.

نمونه یادداشت روزانه در چارچوب Make Time

خوندن کتاب لذت بخشه و مثال‌های مختلفی هم داره و با زبان خوبی هم نوشته شده. داخل کتاب و همچنین داخل سایت مربوط به کتاب، منابع دیگه‌ای هم معرفی شده

Make Time
Make Time is a friendly approach to finding focus and energy in your daily life. It’s not about crushing your to-do list, optimizing every hour, or maximizing personal productivity. It’s about creating time for what matters by rethinking the defaults of constant busyness and distraction.

کتاب، اپلیکیشن(برای اندروید و iOS) هم داره که می‌تونید برای یادداشت نکات یا استفاده از تکنیک‌های زمانی معرفی شده در کتاب ازش استفاده کنید. متنش زیاد نیست و خیلی سریع هم می‌تونید بخونید.

برای من توضیحات پیرامون Highlight جالب بود. گرچه شما در توصیه‌های اغلب فعالین حوزه بهره‌وری، درباره اهمیت اولویت روزانه می‌شنوید (از رده برایان تریسی گرفته تا همین کتاب و امثالهم) اما نوع نگاه این کتاب به شیوه انجام کارها رو دوست داشتم.