معرفی پروژه Open Assistant: تلاشی برای ساختن ChatGPT متن باز

مشارکت در پروژه متن باز جایگزین برای ChatGPT

نکته مهم اگر همه نوشته رو نمی‌خونید: این پروژه در حال توسعه است و از اطلاعات و مشارکت‌های دریافتی برای بهبود مدل زبانی خودش استفاده می‌کنه. در صورت چت با دستیار باز، اطلاعات شخصی و خصوصی بهش ندید.

خب ChatGPT زلزله‌ای توی دنیای فناوری راه انداخته. من قبلاً نظرم رو در موردش گفتم و سعی کردم درباره این ترس و نگرانی که بعضی مواقع ازش صحبت می‌شه رو رفع کنم.

دوست نابغه من: ChatGPT
سرویس ChatGPT یک تهدید نیست، یک فرصت بی نظیره

همچنین در نوشته دیگه‌ای منبعی برای promptهایی که کمک می‌کنه استفاده بهتری از ChatGPT داشته باشیم معرفی کردم.

گفتگوی بهتر با ChatGPT
یک لیست awesome از کاربردهای ChatGPT

جایگزین اپن‌سورس ChatGPT

پروژه‌ای روی گیت‌هاب شروع شده به نام Open Assistant. هدفش اینه که یک دستیار متن‌باز گفتگو محور (Chat based) باشه و همون کارهایی رو بکنه که ChatGPT می‌تونه انجام بده و علاوه بر فهم وظایفی که بهش محول می‌شه، بتونه از منابع مختلف به صورت پویا اطلاعات جمع‌آوری کنه.

GitHub - LAION-AI/Open-Assistant: OpenAssistant is a chat-based assistant that understands tasks, can interact with third-party systems, and retrieve information dynamically to do so.
OpenAssistant is a chat-based assistant that understands tasks, can interact with third-party systems, and retrieve information dynamically to do so. - GitHub - LAION-AI/Open-Assistant: OpenAssista…

این پروژه Open Assistant به سرعت روی گیت‌هاب ترند شد و حالا بیش از ۳۲ هزار ستاره داره. مدتیه شروع کرده به جمع‌آوری اطلاعات و استفاده از توان جمع‌سپاری برای بهتر کردن مدل.

زبان‌های مختلفی از جمله فارسی رو پشتیبانی می‌کنه. خیلی راحت و بدون نیاز به شماره تلفن خارج کشور می‌تونید با ایمیل عضوش بشید.

Open Assistant
Conversational AI for everyone. An open source project to create a chat enabled GPT LLM run by LAION and contributors around the world.

بعد عضویت می‌تونید مثل ChatGPT باهاش چت کنید اما دقت کنید که پیام‌های شما بخشی از مدلی است که پروژه برای بهتر شدن استفاده می‌کنه بنابراین اطلاعات شخصی و محرمانه بهش ندید.

یکی دیگه از کارهایی که برای بهتر شدن مدل پروژه می‌تونید انجام بدید انجام وظایف مختلف از جمله بررسی کیفیت پاسخ‌ها و یا پاسخ به عنوان کاربر است.

نمونه‌ای ازوظایفی که برای کمک به بهبود Open Assistant می‌توان انجام داد

یکی دیگه از کارهایی که این پروژه تلاش می‌کنه انجام بده اینه که استفاده از این دستیار برای همه با حداقل سخت‌افزار ممکن امکان‌پذیر باشه. برای اطلاعات اولیه این ویدئو رو ببینید و مستندات پروژه هم در این آدرس قابل دسترس هستند.