جمعه‌های ایمن: امروز بکاپ بگیرید

دیروز باید بکاپ می‌گرفتید

همونطور که می‌دونید جمعه‌ها در نوشته‌هایی زیر عنوان کلی «جمعه‌های ایمن» از موارد مرتبط با ایمنی در زندگی روزمره و زندگی دیجیتال می‌نویسم. چرا جمعه؟ چون جمعه‌ها در ایران تعطیله و فرصتی است برای رسیدگی به کارهای این چنینی.

سال‌ها پیش، هارد کامپیوتر اصلیم سوخت و همه اطلاعاتم از دست رفت. نوشتن این جمله دردناک چند ثانیه طول کشید ولی ناراحتی اطلاعاتی که از دست رفته تا سال‌ها می‌تونه با شما بمونه.

این جمعه فرصت خوبیه برای بکاپ (Backup) گرفتن. بکاپ یا نسخه پشتیبان یک کپی از اطلاعاته که در زمانی که نسخه اصلی به هر دلیلی از دست می‌ره یا امکان دسترسی بهش نیست بهتون کمک می‌کنه.

چطوری بکاپ بگیریم؟

من قبلاً در نوشته‌ای توضیح دادم که باید سه نسخه از هر چیز مهم تهیه کنید و چطوری ذخیره‌اش کنید. لطفاً نوشته قانون ۳-۲-۱ رو بخونید.

قانون ۳-۲-۱ برای تهیه نسخه پشتیبان از داده‌ها
یک راهنمای سریع برای تهیه نسخه پشتیبان از داده‌هایی که برای ما مهم هستند

چه چیزی رو بکاپ بگیریم؟

این به خودتون بستگی داره اما قاعده کلی اینه که هر چیزی که براتون مهمه. برای شروع یک کاغذ بردارید و لیست تهیه کنید از اطلاعاتی که براتون مهمه. بعد لیست گزینه‌هایی که برای ذخیره‌سازی اطلاعات بکاپ دارید رو به همراه ظرفیت‌شون بنویسید و در آخر هم شروع به بکاپ گرفتن کنید.

یک توضیح بگم که بعضی اطلاعات رو ممکنه پیش‌فرض فکر کنید که داره بکاپ گرفته می‌شه مثلاً لیست مخاطبین (Contact List) شما ممکنه به حساب کاربری گوگل شما متصل باشه. اگر دسترسی‌تون به گوشی و حساب کاربری رو از دست بدید چه اتفاقی می‌افته؟ یک export از لیست مخاطبین و بکاپ گیری به روش صحیح توضیح داده شده در بالا وقتی نمی‌گیره و ضرری نداره.

بکاپ از اطلاعات حساس

اگر برای بکاپ دارید اطلاعاتی رو روی اینترنت قرار می‌دید و نگران حریم شخصی هستید، می‌تونید اون‌ها رو رمزنگاری و سپس آپلود کنید. در معرفی Cryptomator توضیح دادم چطوری:

به ابرها قفل بزنید!
وقتی فایلی روی سرویس‌های ابری قرار می‌دهیم علاوه بر خودمان، سرویس‌دهنده مثل گوگل درایو هم مالک آن فایل است اما با رمزنگاری می‌توانیم دوباره مالکیت فایل‌های خودمان را پس بگیریم.

تاریخ انقضا

می‌تونید روی یک فایل اکسل یا در گوگل شیت یا هر جای دیگه بنویسید که هر چیزی رو کجا بکاپ گرفتید و آخرین تاریخ بکاپ کی بوده. بسته به نوع اون محتوا و اینکه نیاز داره که بکاپش چقدر جدید باشه، برای خودتون یادآوری تنظیم کنید که بکاپ‌ها رو بروز کنید.

تعطیلات خوبی داشته باشین و امروز بکاپ بگیرید که فردا دیره :)