جمعه‌های ایمن: روز بازبینی حریم شخصی گوگل

تنظیمات حریم شخصی حساب کاربری گوگل رو مرور کنیم

همونطور که می‌دونید جمعه‌ها در نوشته‌هایی زیر عنوان کلی «جمعه‌های ایمن» از موارد مرتبط با ایمنی در زندگی روزمره و زندگی دیجیتال می‌نویسم. چرا جمعه؟ چون جمعه‌ها در ایران تعطیله و فرصتی است برای رسیدگی به کارهای این چنینی.

چند هفته پیش در جمعه ایمن گفتم بریم سراغ گوشی و یک نگاهی بهش بندازیم به خصوص مجوزها و اگر لازم شد ریست فکتوری کنیم.

جمعه‌های ایمن: روز بررسی موبایل
این جمعه گوشی خودتون رو از نظر مجوزها و برنامه‌ها بازبینی کنید.

امروز می‌خوام به صورت خاص بریم سراغ گوگل.

گوگل چه بخواهیم و چه نخواهیم بخشی از زندگی ماست. بسیاری از ما حداقل یک حساب کاربری گوگل داریم و حتی اگر خودمون هم مستقیم به گوگل مرتبط نباشیم اطلاعاتی از ما به واسطه دیگران روی گوگل قرار گرفته.

دقت کنید که اون چیزی که امروز بازبینی می‌کنیم تنظیمات «حریم شخصی» است نه تنظیمات «امنیت». تنظیمات امنیت حساب کاربری گوگل رو در نوشته دیگه‌ای با هم بررسی می‌کنیم.

اگر به بخش تنظیمات «داده‌ها و حریم خصوصی» (Data & Privacy) حساب کاربری گوگل خودتون برید یک دکمه «بازبینی حریم خصوصی» (Privacy Checkup) می‌بینید

دکمه Privacy Checkup در نمایش تنظیمات به زبان انگلیسی

آدرس این صفحه تنظیمات به زبان انگلیسی اینه: https://myaccount.google.com/data-and-privacy?hl=en و اگر می‌خواهید زبان صفحه تنظیمات فارسی باشه به این آدرس برید: https://myaccount.google.com/data-and-privacy?hl=fa

بعد کلیک روی «بازبینی حریم خصوصی» (Privacy Checkup) بر حسب محصولات مختلفی که ازشون استفاده می‌کنید گزینه‌هایی رو می‌بینید که یک مرور کلی می‌کنیم:

  • Web & App Activity settings / تنظیمات فعالیت وب و برنامه
  • YouTube History settings / تنظیمات سابقه Youtube
  • how your ads are personalized / نحوه شخصی‌سازی آگهی‌ها

این سه قسمت رو «خاموش» Paused قرار بدید. همچنین در ادامه همین بخش چک کنید که چه اطلاعاتی از حساب کاربری‌تون با بقیه به اشتراک گذاشته می‌شه و دسترسی سرویس‌های دیگه به حساب کاربری گوگل‌تون رو چک کنید و هر چی رو لازم ندارید حذف کنید (توصیه کلی اینه که هر جا امکان‌پذیره به جای ورود با حساب کاربری گوگل، از ایمیل موقت و کلمه عبور مجزا استفاده کنید)

حفظ حریم شخصی و ایمیل
چرا و چگونه از ایمیل موقت برای حفظ حریم شخصی آنلاین استفاده کنیم؟

همچنین Location History رو هم متوقف کنید. برای استفاده‌های اصلی (Search, Map, Youtube) چنین وضعیتی خوبه

همه چیز رو متوقف کنید

در نهایت اگر به سرویسی از سرویس‌های گوگل نیاز ندارید، می‌تونید از این آدرس پروفایل و اطلاعات مخصوص اون سرویس رو حذف کنید: https://myaccount.google.com/deleteservices