یار برنامه‌نویسان در زمان اختلالات اینترنتی

معرفی برنامه قابل استفاده آفلاین برای مستندات زبان‌ها و تکنولوژی‌های مختلف مورد نیاز برنامه‌نویسان

متاسفانه ایجاد اختلال عمدی در دسترسی به اینترنت بخشی از زندگی آنلاین ما شده و کسی هم مسئولیتش رو به عهده نمی‌گیره. دسترسی داشتن به اینترنت آزاد و پایدار خواسته زیادی نیست و البته در صورت تمایل بزرگواران، کار دشواری هم نیست. اما خب الان به این وضعیت جاری شبکه رسیدیم که حتی برای کنکور هم درخواست قطع اینترنت انجام می‌شه (چند سال سابقه اجرای این درخواست هست)

قطع اینترنت در روزهای کنکور
بدبختی‌هایی که مثل آقوی همساده با قهقهه تعریف خواهیم کرد.

چیزهای مختلفی هست که برنامه‌نویسان بابتش به جستجو نیاز دارند یکی از اون‌ها مستندات مربوط به زبان‌های برنامه‌نویسی و تکنولوژی‌های مختلف مورد استفاده است. برنامه‌ای که معرفی می‌کنم به دلیل قابلیت کار آفلاین حداقل این مساله مورد نیاز برای جستجو رو تا حد خوبی در زمان اختلالات اینترنتی پوشش می‌ده.

خیلی پیش میاد که گرامر استفاده از یک دستور یا کار خاص رو نیاز دارید. سایت DevDocs.io یک لیست از این مستندات رو جمع‌آوری کرده.

DevDocs
Fast, offline, and free documentation browser for developers. Search 100+ docs in one web app including HTML, CSS, JavaScript, PHP, Ruby, Python, Go, C, C++, and many more.

نکته‌اش اینه که آفلاین هم کار می‌کنه و می‌تونید مستندات رو دانلود و بعداً به راحتی جستجو کنید. جستجوی مستندات از قابلیت fuzzy matching هم پشتیبانی می‌کنه. خود پروژه هم رایگان و اپن‌سورسه با حدود 31k ستاره در گیت‌هاب.

به جز زمان اختلالات اینترنتی، برای داشتن یک نسخه آفلاین از مستندات زبان‌ها و تکنولوژی‌های مختلف استفاده از DevDocs رو پیشنهاد می‌کنم. خوبه اشاره کنم که اپ‌های دیگه‌ای هم برای این پروژه ساخته شده که لینک‌شون رو در Readme مخزن پروژه در گیت‌هاب می‌تونید ببینید.