سرکوب دیجیتال متفاوته

یک نفر نیروی سرکوبگر دیجیتال می‌تواند با چند خط دستور و چند کلیک، میلیون‌ها نفر را از حقوق خودشون محروم کند

بعضی مسائل هستند که به دلیل واژه مشترک بین دنیای واقعی و فضای مجازی، در صحبت‌ها و تحلیل‌ها، یکسان تصور می‌شن در حالی که وقتی درباره فضای مجازی صحبت می‌کنیم در موارد متعددی صورت مساله بسیار متفاوت می‌شه.

یکی از این مسائل، سرکوب است.

به نظر من نباید سرکوب دیجیتال را با سرکوب فیزیکی یکسان در نظر گرفت. هر کدام ویژگی‌ها و نتایج خودشون رو دارند. اینجا به بعضی تفاوت‌های سرکوب دیجیتال اشاره می‌کنم.

  • یک نفر نیروی سرکوبگر دیجیتال می‌تونه با چند دستور یا چند خط کد میلیون‌ها نفر رو از حقوق خودشون محروم کنه، آزادی‌شون رو سلب کنه، سانسور و سرکوبشون کنه.
  • ابزار سرکوب دیجیتال، کامپیوترها و نرم‌افزارها و شبکه‌های ارتباطی هستند که بی وقفه و بدون استراحت به کارش ادامه می‌ده.
  • آثار و نتایج سرکوب دیجیتال، ماندگاری بیشتری داره چون سرکوب دیجیتال می‌تونه بیشتر و بیشتر بشه و بدون افت کیفیت ادامه پیدا کنه. در واقع اگر راه حل تکنولوژی برای مقابله با سرکوب دیجیتال نباشه، سرکوب دیجیتال خیلی موثر می‌تونه مسیر ملتی رو عوض کنه.
  • سرکوب دیجیتال راحت‌تر توسط سرکوبگران نرمال‌سازی می‌شه

شما چه تفاوت دیگه‌ای رو می‌بینید؟ این مساله توجه به تفاوت‌ها در مسائلی مثل این از اون جهت مهمه که در بحث‌ها و تحلیل‌ها درباره خطراتی که آزادی‌های اینترنتی رو تهدید می‌کنه به این توجه کنیم که دامنه انواع سرکوب‌های دیجیتال چقدر می‌تونه متفاوت از اون چیزی باشه که فکر می‌کنیم.