سالروز زلزله بم و درخواست سه اقدام از شما

در سالروز فاجعه زلزله بم، این ۳ اقدام رو برای افزایش آگاهی و ایمنی عمومی مردم درباره زلزله انجام بدید.

امروز ۵ دی ماه سالروز زلزله بزرگ بم است. سال ۱۳۸۲زمین‌لرزه ۶.۶ ریشتری بم را لرزاند و جان چند ده هزار هموطن رو گرفت.

در دی ماه ۸۲ کشور دچار حادثه طبیعی شد که به هیچ وجه آمادگی مقابله باهاش رو نداشت. امروز در دی ماه ۱۴۰۱ اوضاع‌مون چطوره؟ من بخش حاکمیت و نیروهای امدادی رو نمی‌گم. درباره خودمون صحبت می‌کنم. ما مردم چقدر آماده هستیم؟ چقدر تمرین کردیم یا آموزش دیدیم؟ در مدارس مانورهایی برای لحظه زلزله برگزار می‌شه اما وضعیت منازل چطوره؟

اگر این نوشته رو می‌خونید از شما می‌خوام امروز توی خونه‌تون ۳ تا کار انجام بدین. به بهانه سالروز زلزله بم، ضمن یادآوری درد و رنجی که بر ملت رفت، این ۳ کار رو انجام بدید لطفاً:

۱- درباره نکات مهم زمان زلزله صحبت کنید.
۲- نقاط امن خونه رو مشخص کنید.
۳- حداقل اتاق خواب‌ها رو امن کنید.

این کارها زمان چندانی نمی‌گیره. همچنین قبلاً یک نوشته درباره کوله بقا نوشتم. خوبه به تدریج یک کوله برای شرایط اضطراری مثل زلزله بسازید و اون رو در کنار در خروجی قرار بدید.

این آخر هفته یک کوله بقا بسازید
راحت فراموش می‌کنیم حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله برای ما هم می‌توانند مشکل ایجاد کنند. کوله بقا کمک می‌کند به آمادگی بیشتر برای بقا در شرایط بحرانی.

چند نکته مهم برای زمان زلزله

اگر موقع زلزله خواب بودید، فرصت و هوشیاری کافی برای رفتن ندارید. همانجا که خواب بودید بمونید و سعی کنید با بالش و پتو و امثالهم از سر و گردن و صورت خودتون محافظت کنید.

  • در زمان زلزله از آسانسور هرگز استفاده نکنید و اگر در آسانسور هستید در اولین فرصت بیاید بیرون.
  • اگر موقع فرار کیف یا هر چیزی دارید که می‌تونه روی سر قرار بگیره ازش استفاده کنید. در غیر اینصورت دست‌هاتون رو بالای سر قرار بدید برای محافظت.
  • اگر به میز محکم و مقاوم دسترسی داشتید زیرش قرار بگیرید و پایه‌هاش رو سفت بگیرید تا خودتون و میز حرکت کمتری داشته باشید.
  • اگر موفق به خروج از ساختمان شدید، پناه بگیرید و برای کمک به دیگران به ساختمان برنگردید. شانس اون‌ها بودن یک نفر سالم بیرون از ساختمان برای هدایت نیروهای امدادی است.

ایمن‌سازی قبل زلزله

  • اگر زلزله بشه راه‌های خروج شما کجاست؟ سعی کنید در مسیر خروج هیچ چیز شکستنی و افتادنی وجود نداشته باشه. ممکنه مسیر خروج شما دشوار باشه، سعی کنید میز یا هر جای منزل که می‌تونه امن باشه رو پیدا کنید و اون مسیر رو پاکسازی کنید.
  • بسیار مهم: پنجره اتاق خواب‌ها رو به صورت ضربدری چسب بزنید تا از پرتاب شیشه حالت انفجارگونه موقع زلزله که باعث آسیب بیشتر می‌شه جلوگیری بشه.

گفتگو درباره زلزله فقط مخصوص خانواده نیست. خوبه با دوستان و آشنایان هماهنگ کنید که بعد زلزله که خطوط ارتباطی قطع هست، چند ساعت بعد و کجا یک قرار مشترک داشته باشید و اگر کسی نیومد یعنی گیر افتاده.

نکات در مورد زلزله زیاده اما به نظرم اگر همین ۳ موردی که درخواست کردم رو امروز در موردش صحبت و اجرایی کنید، خودش گام اولی برای افزایش آگاهی و آمادگی عمومی در برابر زلزله است. این متن رو برای دوستان‌تون بخونید یا به اشتراک بگذارید.