کارت اطلاعات تماس اضطراری

کارت تماس شرایط اضطراری چیه و چه اطلاعاتی باید داخلش باشه و چرا و چطوری یکی بسازیم؟

روی تلفن‌های همراه این امکان وجود داره که مخاطبینی رو به عنوان مخاطبین جهت تماس در شرایط اضطراری انتخاب کنید. به این‌ها ICE (In Case of Emerngency) Contact گفته می‌شه. حتی این امکان هست که تماس با مخاطبین ICE در حال قفل بودن گوشی هم امکان‌پذیر باشه.

اما داشتن یک کارت فیزیکی ICE هم مهمه. اگر به هر دلیلی گوشی شما در دسترس نباشه یا شخصی که در شرایط اضطراری در حال رسیدگی به شماست، نحوه کار با ICE Contact رو بلد نباشه، داشتن ICE Contact روی گوشی کمکی نمی‌کنه. دقت کنید استفاده از ICE Contact همیشه در زمان هوشیاری شما نیست. گاهی مثلاً بعد تصادف یا مجروح شدن یا غش کردن و امثالهم، مردم یا نیروهای امدادی برای کمک میان و داشتن ICE Contact فیزیکی در این شرایط که خودتون قادر به صحبت نیستید خیلی مهمه.

قبلاً در نوشته‌ای درباره «کوله بقا» نوشتم. به نظرم علاوه بر اینکه در خانواده‌ها باید فرهنگ ایجاد کوله بقا به وجود بیاد، باید در مورد کارت اطلاعات تماس اضطراری هم صحبت بشه و همه اعضای خانواده یکی از این کارت‌ها رو به صورت فیزیکی همیشه بیرون از منزل همراه داشته باشند.

این آخر هفته یک کوله بقا بسازید
راحت فراموش می‌کنیم حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله برای ما هم می‌توانند مشکل ایجاد کنند. کوله بقا کمک می‌کند به آمادگی بیشتر برای بقا در شرایط بحرانی.

محتویات کارت تماس اضطراری

روی کارت تماس اضطراری، این اطلاعات می‌تونه باشه:

  • نام و نام خانوادگی شما
  • گروه خون شما
  • تلفن و آدرس شما
  • تلفن افرادی که در شرایط اضطراری می‌شه باهاشون تماس گرفت
  • حساسیت‌های دارویی یا شرایط خاص پزشکی

در مورد آدرس، در صورتی که به نظرتون نیاز نیست می‌تونید حذفش کنید. به خصوص اگر فکر می‌کنید ممکنه کارت رو گم کنید و دوست ندارید آدرس و تلفن و مشخصات خودتون رو به این شکل کنار هم داشته باشید.

قالب قابل چاپ برای کارت تماس شرایط اضطراری

ساده‌ترین راه برای داشتن یک کارت تماس اضطراری اینه که روی یک برگه، با خودکار این‌ها رو بنویسید و توی جیب یا کیف پول خودتون قرار بدید.

اگر بخواهید از نمونه PDF قابل چاپ استفاده کنید، این نمونه از صلیب سرخ هست.

نمونه قالب قابل چاپ کارت تماس شرایط اضطراری از صلیب سرخ

همچنین اگر دنبال یک چیز گرافیکی‌تر هستید این کارت به صورت پشت و رو، طراحی شده و می‌تونید در فیگما، خودتون عناوینش رو تغییر بدید و حتی فارسی کنید.

Emergency Health Information Card Template | Figma Community
Figma Community file - In case of an emergency, you might want to have a card with you that has your emergency information and contacts. This is a printable template for one that you can keep in your wallet. It follows a standard ID size* when exported as a PDF file. Do you find this useful? Suppor…

خودم اولین نسخه‌ای از کارت تماس رو روی یک مقوای محکم سفید مربوط به بسته‌بندی یک کالا با خودکار نوشتم و روش چسب پهن زدم. سایزش رو هم اندازه کارت عادی (کارت بانکی) انتخاب کردم که کنار بقیه کارت‌ها راحت جا بشه.

توی نسخه جدید دارم روی کاغذ برچسب‌دار، اطلاعات رو در اندازه کارت بانکی آماده می‌کنم که روی کارت‌های بانکی منقضی شده (مثل کارت هدیه) بچسبونم.

مهم نیست چه فرمت یا شرایط برای کارت شرایط اضطراری انتخاب می‌کنید. این اطلاعات رو بنویسید و همراه داشته باشید و به دیگران هم توصیه کنید.

اگر گرافیست هستید، خیلی خوبه یک نمونه طراحی شده فارسی قابل چاپ برای کارت تماس شرایط اضطراری آماده کنید. متاسفانه روی سایت هلال احمر چیزی در این مورد پیدا نکردم.