گردش کار مصرف محتوا: معرفی Matter

معرفی سرویس Matter برای خواندن، دسته‌بندی و یادداشت‌برداری و آرشیو متون تحت وب و خبرنامه‌های ایمیلی

این اولین نوشته از یک سری نوشته اما بخش‌بندی شده درباره مصرف محتوای اینترنتی است. در این روزگار ما در معرض انواع محتوای متنی، صوتی و تصویری قرار داریم و انتخاب کردن از بین انبوه محتوا، تبدیل به یک چالش بزرگ شده؛ چطور به محتوای خوب برسیم؟ چطور این محتوا را مصرف کنیم؟ چطور از محتوای خوب مصرفی، راهکارهایی برای بهبود زندگی خود و اطرافیان‌مان پیدا کنیم؟ این‌ها سوالات معتبری هستند.

در این سری نوشته من درباره گردش کار خودم صحبت می‌کنم و سرویس‌ها و روش‌هایی که مورد استفاده هستند را معرفی می‌کنم.

محتوای فست‌فودی؟

این نوشته درباره دسته‌بندی محتوای زمان پر کن اما کم‌ارزش یا بی‌ارزش نیست. هر چند قطعا این احتمال هست که بین ویدئوهای یک دقیقه‌ای تیک‌تاک و اینستاگرام و امثالهم هم محتوای ارزشمند پیدا کنیم اما وقتی با پلتفرم‌هایی مواجه هستیم که رقابت اصلی‌شان در توجه گرفتن است احتمال اینکه محتوای سرگرم‌کننده اما کم‌ارزش پیدا کنید بیشتر است.

دسته‌بندی و مصرف محتوای متنی

من از چند نوع محتوای متنی استفاده می‌کنم. در این قسمت درباره سه نوع صفحات وب (احتمالا پیدا شده از طریق جستجو) مطالب وبلاگی (احتمالا از منابعی که دنبال‌شان می‌کنید) و خبرنامه‌های ایمیلی صحبت می‌کنم و در ادامه این سری نوشته‌ها درباره انواع دیگری از محتوای متنی مثل توییت‌ها هم صحبت خواهم کرد. گرچه Matter امکان مربوط به دنبال کردن توییتر افراد را دارد ولی از این بخش استفاده‌ای نمی‌کنم.

برای محتوای وبلاگ شما نیاز به یک RSS Reader دارید. من از Matter استفاده می‌کنم.

Matter
Matter pulls everything you want to read into one beautiful place. With powerful tools, curation, seamless audio and more, we’re building a reader for today’s internet.

با کمک Matter این امکان را دارید که مشترک وبلاگ‌ها و سایت‌های RSS دار شوید. این سرویس یک افزونه دارد که به کمکش می‌توانید هر صفحه وب را به لیست مطالعه خود استفاده کنید. البته سرویس‌های دیگری نظیر Pocket و Instapaper هم برای این هدف وجود دارد اما Matter ویژگی‌های کوچک و جالب دیگری دارد.

در Matter شما دو لیست دارید: یک لیست صف مطالعه و یک لیست آرشیو. مشابه سرویس‌های دیگر می‌توانید highlight داشته باشید. در کنار این می‌توانید مشترک منابع مختلف از جمله خبرنامه‌ها شوید. برای سه لیست خبرنامه، اشتراک‌ها و صف مطالعه به شما ایمیل‌های مجزایی می‌دهد که با ارسال ایمیل به آن‌ها محتوا به لیست مربوطه اضافه می‌شود. این برای مدیریت یکپارچه وبلاگ‌ها و خبرنامه‌ها بسیار کمک می‌کند.

این سرویس همچنین امکان دنبال کردن اکانت‌های توییتر و وارد کردن محتوا از Pocket و Instapaper را دارد و به شما این امکان را می‌دهد همگام‌سازی محتوای خود را در Notion و Obsidian و Readwise و Kindle و Roam Research و Logseq نیز انجام دهید. این به خصوص برای من که یادداشت‌ها را در Obsidian نگه می‌دارم بسیار کاربردی است.

مغز دوم چیست و چطوری ساخته می‌شود؟
چطوری همه اطلاعاتی که در طول روز از منابع مختلف دریافت می‌کنیم رو در یک مغز دوم جمع‌آوری و دسته‌بندی کنیم؟

یک ویژگی کوچک اما کاربردی دیگر که بر غلبه بر FOMO کمک می‌کند، امکان مشخص کردم بازه زمانی برای نمایش محتواست. می‌توانید به Matter بگویید که فقط محتوای مثلا دو هفته پیش را نمایش دهد. اینطوری اگر مدتی به Matter سر نزنید، با انبوه نوشته‌های خوانده نشده مواجه نخواهید شد.

مشکلات Matter

در حال حاضر سه نکته قابل تامل در مورد Matter هست. اول اینکه Matter فعلاً نسخه وب و iOS دارد. برای استفاده شما به نسخه iOS نیاز دارید. این محدودیت به زودی مرتفع خواهد شد.

مساله دوم عدم نمایش صحیح متون راست به چپ است. در نسخه وب می‌توانید با یک CSS Style سفارشی شده به کمک افزونه Stylus (برای کروم یا فایرفاکس) این مشکل را حل کنید.

مساله سوم نامشخص بودن وضعیت هزینه استفاده از Matter است. در حال حاضر پلنی برای Matter معرفی نشده و به صورت رایگان می‌توان از آن استفاده کرد.

جایگزین‌های Matter

برای من Matter چنان نیازهای مربوط به دسته‌بندی و مطالعه متون را رفع کرده که دنبال جایگزین نبودم. پیشتر از Instapaper استفاده می‌کردم که به راحتی محتوایش را به Matter انتقال دادم. سرویس Readwise که بین طرفداران سیستم‌های مدیریت دانش شخصی به خاطر سرویس spaced repetition و جمع‌آوری هایلایت‌ها از کیندل و سایر سرویس‌ها محبوب است، روی سرویس Reader خود کار می‌کند که در نگاه اول بسیار جالب و کامل به نظر می‌رسد و بعضی ویژگی‌ها مشابه Matter را در کنار ویژگی‌های ریز اما کاربردی دیگر مثل جداسازی نوع محتوا (توییت، ویدئوی یوتوب و ...) و سفارشی‌سازی بیشتر روی نمایش محتوا را نیز دارد. این سرویس در حال حاضر به صورت خصوصی و بتا عرضه می‌شود.

Readwise Reader: The first read-it-later app built for power readers.
Save everything to one place to overcome content overload, search instantly, and highlight like a pro.

شما برای خواندن و دسته‌بندی و آرشیو متون از چه سرویسی استفاده می‌کنید؟