رها از اخبار

چی می‌شه اگر اخبار رو دنبال نکنیم؟

مدتی پیش در گفتگویی،‌ صحبت به برنامه‌نویس‌های اوکراینی رسیدم و می‌گفتم که بعد از جنگ، شرایط فرق کرده. شخصی که باهاش گفتگو می‌کردم پرسید جنگ؟ گفتم آره، حمله روسیه به اوکراین. پرسید کی جنگ شده؟ گفتم داره می‌شه ۲ سال. گفت من اخبار رو دنبال نمی‌کنم!

چند روز پیش پادکست تیم فریس رو می‌شنیدم و جایی بزرگوار مصاحبه شونده می‌گفت که تقریباً ۱۰ ساله که News Sober هست. اصطلاح تازه‌ای بود برام که نشنیده بودم. می‌گفت با یک آزمایش یک ماهه شروع شده که در اون از اخبار،‌ تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی و امثالهم فاصله گرفته و به جاش کتاب خونده و از همه نظر «حال» بهتری داشته و حتی از نظر فیزیکی تجربه متفاوتی داشته: اضطراب و استرس کمتر.

می‌گن اگر خبری به اندازه کافی مهم باشه، خودش رو به شما می‌رسونه. اگر اخبار رو دنبال نکنیم چی می‌شه؟ چی رو از دست می‌دیم؟

انگار که اخبار و رویدادها،‌ شکل تکرار شونده تاریخ هستند: ظالم‌ها ظلم می‌کنن. قهرمان‌ها، با شجاعت به جنگ تاریکی می‌رن و به همین شکل اغلب موضوعات روز، تکرار داستان‌هایی هستند که پیشتر هم بودن و دوباره با آدم‌های جدید و در مکان و زمان دیگه دارن اتفاق می‌افتن.

اینکه اخبار رو دنبال می‌کنید یا نه، انتخاب شخصی شماست و این نوشته صرفاً توصیف تجربه‌ای بود که هم شخصا و هم از فضای محتوایی که دنبال می‌کنم باهاش آشنا شدم.