مصوبات اصلی شبکه ملی اطلاعات

چه مصوباتی درباره شبکه ملی اطلاعات در ایران وجود دارد؟

این روزها با آمدن دولت جدید و همینطور مطرح شدن طرح صیانت از حقوق کاربران در مجلس، دوباره موضوع شبکه ملی اطلاعات هم به شکل جدی مطرح شده. حتی وزیر جدید ارتباطات قول داده شبکه ملی اطلاعات رو در «همه لایه‌»‌ها محقق کنه.

من به خصوص در توییتر خیلی از شبکه ملی اطلاعات صحبت می‌کنم و از همه خواهش می‌کنم تا مصوبات و اسناد مربوط به شبکه ملی اطلاعات رو مطالعه کنند. این بار تصمیم گرفتم چند سند مهم درباره شبکه ملی اطلاعات رو معرفی کنم و هر زمان صحبت از مصوبات شبکه ملی اطلاعات شد این پست رو معرفی کنم.  

گرچه با طرح صیانت، اسم مجلس در حوزه سیاست گذاری اینترنت و فضای مجازی مطرح شد اما خود طرح صیانت اسناد بالادستی داره که توسط «شورای عالی فضای مجازی» تصویب شدند.

مصوبات اصلی مربوط به شبکه ملی اطلاعات ۲ تا هستند. البته مصوبات جانبی هم وجود دارند که در ادامه لینک اون‌ها رو قرار می‌دم ولی برای درک شبکه ملی اطلاعات باید حداقل ۲ سند زیر رو بخونید:

مصوبه تببین الزامات شبکه ملی اطلاعات

در جلسه ۳۵ شورای عالی فضای مجازی در ۲۰ آذر ۱۳۹۵ تعریف و الزامات شبکه ملی اطلاعات مصوب شده که از این آدرس قابل دانلود است.

مصوبه طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات

این مصوبه جلسه ۶۶ شورای عالی فضای در ۲۵ شهریور ۹۹ است که از این آدرس می‌تونید دانلود کنید. در این مصوبه لایه‌های مختلف شبکه ملی اطلاعات توضیح داده شده و ضمنم نام بردن از کلیه اجزای شبکه ملی اطلاعات، تقسیم وظایف بین وزارت‌خانه‌ها و نهادها و سازمان‌های حاکمیتی در حوزه شبکه ملی اطلاعات انجام شده است.

سایر مصوبات مهم

این مصوبات ممکنه مستقیم با شبکه ملی اطلاعات مرتبط نباشن اما برای سرنوشت و چگونگی دسترسی ما به اینترنت در ایران مهم هستند:

نسخه آرشیو اینترنت مصوبات

تمام مصوبات منتشر شده شورای عالی فضای مجازی از آدرس زیر قابل مشاهده و دانلود هستند: http://www.majazi.ir/web_directory/52731.html

در صورتی که لینک‌های بالا کار نکردند، می‌تونید به سایت آرشیو اینترنت به آدرس https://archive.org/web سر بزنید و همون لینک رو جستجو کنید. یک نسخه آرشیو شده از سند رو می‌تونید مشاهده کنید.