جمعه‌های ایمن: کیت زمان خاموشی

این آخر هفته خودتون رو برای خاموشی‌های احتمالی آماده کنید.

همونطور که می‌دونید جمعه‌ها در نوشته‌هایی زیر عنوان کلی «جمعه‌های ایمن» از موارد مرتبط با ایمنی در زندگی روزمره و زندگی دیجیتال می‌نویسم. چرا جمعه؟ چون جمعه‌ها در ایران تعطیله و فرصتی است برای رسیدگی به کارهای این چنینی.

این هفته می‌خواهیم درباره «خاموشی» صحبت کنیم. زمان بچگی ما خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده و نشده در شبکه برق کشور زیاد بود. بعد برای چند سالی دیگه قطعی برق نداشتیم تا اینکه چند سال پیش دوباره موضوع قطع برق پیش آمد. من نمی‌دونم تقصیر رمزارزها بود یا چی ولی بالاخره این شرایط ظاهراً هست و فعلاً با درمان‌ها و تسکین‌دهنده‌های موقت، مدیریت می‌شه. هر چند ممکنه مناطقی در سکوت خبری امسال قطع شدن آب و برق رو تجربه کنند.

به هر حال فرض من اینه که ما خاموشی داریم حالا چه برنامه‌ریزی شده و چه برنامه‌ریزی نشده. برای آمادگی برای خاموشی کوتاه مدت شما باید به دو موضوع توجه کنید:

  • روشنایی
  • انرژی

اقلام مربوط به روشنایی در کیت زمان خاموشی

برای روشنایی، حداقل اقلام زیر رو داشته باشید:

  • چراغ قوه
  • کبریت
  • شمع

برای شمع هم از شمع‌های معمولی می‌تونید استفاده کنید و هم از وارمر. در هر حال شمع معمولی داشته باشید. اگر برای روشنایی بیشتر می‌خواهید هزینه کنید، می‌تونید از لایت استیک‌ها استفاده کنید و همچنین چراغ اضطراری بگیرید.

لایت استیک‌های یک بار مصرف به خصوص برای بچه‌ها خوب هستند و نور محیطی هم ایجاد می‌کنند.

یک نکته درباره چراغ قوه اینه که الان چراغ قوه‌های شارژی توی بازار هستند. برای چراغ قوه اصلی از چراغ قوه‌ای استفاده کنید که باتری رو به عنوان منبع انرژی استفاده کنه. در بخش دوم درباره «انرژی» صحبت می‌کنیم.

اقلام مربوط به انرژی در کیت زمان خاموشی

خب موارد زیر رو برای تامین انرژی موقت خوبه داشته باشید:

  • باتری اضافی
  • پاوربانک

سایز باتری مورد نیاز رو بسته به نیاز تهیه کنید و همیشه باتری اضافی در خونه داشته باشید. دقت کنید که باتری‌های آلکالین ماندگاری بیشتری دارند.

پاوربانک هم که وظیفه‌اش مشخصه. فقط مهمه که شارژ داشته باشه :)

نکته پایانی در مورد کیت خاموشی اینه که یک تلفن معمولی (نه از بی‌سیم‌هایی که خودشون پایه متصل به برق دارند) هم اگر می‌تونید تهیه کنید. خوبیش اینه که وقتی برق قطع می‌شه لزوماً خط تلفن قطع نیست و می‌تونید ازش برای تماس (مثلاً با فوریت‌های برق و امثالهم) استفاده کنید.

کیت خاموشی می‌تونه بخشی از کیت بقا شما باشه که هر زمان لازم شد ازش استفاده کنید ولی به یاد داشته باشید که اگر موارد مصرفی (مثل شمع یا باتری) رو استفاده کردید یا شارژ پاوربانک تمام شد، بهشون رسیدگی کنید.

این آخر هفته یک کوله بقا بسازید
راحت فراموش می‌کنیم حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله برای ما هم می‌توانند مشکل ایجاد کنند. کوله بقا کمک می‌کند به آمادگی بیشتر برای بقا در شرایط بحرانی.