مشکلات کوچک

درباره فرصت تجاری حل مشکلات کوچک

سه روز پیش در نوشته‌ای درباره استارتاپم صحبت کردم و پرسیدم که دوست دارید هم‌تیمی من در استارتاپ آموزشیم باشید؟ کامنت‌های متعددی از داوطلبین دریافت کردم که بابتش ممنونم.

دوست دارید هم‌تیمی من در استارتاپ آموزشیم باشید؟
ساختن، در وضعیت امروز فیلترنت فرقی با نواختن گروه موسیقی روی عرشه تایتانیک در زمان غرق شدن کشتی نداره. برای «ایران» می‌سازیم.

صحبت از استارتاپ که می‌شه اولین سوال اینه که «ایده» چیه؟ روش‌های مختلفی هم برای اعتبارسنجی ایده هست. اما یک چیزی که شخصاً بهش علاقمند هستم «حل مشکلات کوچک» است.

حل مشکلات کوچک

گاهی تصور می‌کنیم ایده ما حتما باید انقلابی باشه. مثلاً گوگل بعدی یا در مقیاس محلی، اسنپ بعدی. گرچه این خوبه و دنیا به خاطر کسانی که رویاهای بزرگ داشتند جلو رفته، ولی حل «مشکلات کوچک» هم سهم زیادی در کسب و کارهای امروزی دارند.

جایی می‌خوندم:

مخاطبین کوچک (small audience) مشکلاتی دارن که حل اون‌ها برای شرکت‌های بزرگ، ناچیز تلقی می‌شه و سودآور نیست. این برای شرکت‌های کوچک یک فرصته.

کاری که من می‌خوام بکنم و به زودی بیشتر در موردش خواهم نوشت، یک کار بزرگ نیست اما برای دسته کوچکی از مخاطبین، کمک بزرگیه. Sam Altman توی کتاب Startup Playbook می‌گه:

ساختن محصولی که تعداد کمی از کاربران عاشقش باشند خیلی بهتر از ساختن محصولی است که تعداد زیادی از کاربران دوستش داشته باشند.

و ساختن چنین محصولاتی دقیقاً چیزیه که دنبالش هستم. SaaSها شرایط خودشون رو دارند ولی Micro SaaSها شاید کلیدی باشند برای اون‌ها که مثل گروه موسیقی روی کشتی در حال غرق تایتانیک می‌خوان در این شرایط سرود «ساختن» رو بنوازند. با من در این مسیر همراه باشین چون قراره بنویسم از موفقیت و شکست‌ها. دسته‌بندی جدیدی برای نوشته‌های مرتبط با استارتاپ ایجاد می‌کنم که دنبال کردن سفر من در این مسیر راحت‌تر باشه.