چرا در «ویرگول» ننوشتم؟

همه چیز خوب پیش می‌رفت تا اینکه قوانین ویرگول رو خوندم

نوشتن رو همیشه دوست داشتم. وقتی سال‌ها پیش «چگونه یک وب لاگ فارسی بسازیم» منتشر شد، منم یک وبلاگ فارسی ساختم. سال‌ها توی سرویس‌های مختلف نوشتم، یکی دو بار هم توی سایت شخصی.

اردیبهشت ۸۱ این نوشته حسین درخشان توی ماهنامه کامپیوتر و ارتباطات رو دیدم و رفتم وبلاگ ساختم. 

هیچ وقت وبلاگ‌نویس معروفی نبودم شاید چون هیچ وقت وارد هیچ حلقه وبلاگی نشدم. «نوشتن» برام مهم‌تر بود. چند وقت پیش گفتم آرشیو این هفت هشت سال اخیر رو منتقل کنم به یک سایت شخصی و دوباره بنویسم. این شد که دامنه حامد.بلاگ رو گرفتم.

ویرگول

ویرگول سرویس خیلی خوبیه. کمک کرده وبلاگ‌ها دوباره زنده بشن اونم توی دوران شبکه‌های اجتماعی. هزاران نفر روی ویرگول می‌نویسن و چندین میلیون نفر هم مطالب روی ویرگول رو می‌خونن. ویرگول برای نویسنده‌ها و تولیدکننده‌های محتوای متنی فارسی، مخاطب فراهم کرده و این خیلی مهمه.

ویرگول، ساده و کافیه. چیزی بیشتری از اون چه که نیازه تا شروع به نوشتن کنید نداره و این خیلی هم خوبه. آره، وردپرس سلطان مدیریت محتواست اما برای بعضی‌ها مثل من، بیشتر از نیازمونه. ویرگول دقیقاً چیزی بود که الان لازمش داشتم. در تیم قبلی هم یک تجربه استفاده از ویرگول برای وبلاگ تیم رو داشتیم. در مورد انتقال آرشیو ۷ ساله هم ازشون پرسیدم و همه چیز خوب پیش می‌رفت تا اینکه قوانین ویرگول رو خوندم.

کار پلتفرم‌هایی که با محتوای تولید شده توسط مردم سر و کار دارن خیلی دشواره. توی ایران دشوارتر هم هست بنابراین نوشتن از اینکه ویرگول طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران کار می‌کنه طبیعیه. چیزی که توجهم رو جلب کرد این بود که علیرغم تعیین همه مصداق‌های محتوای غیرقابل قبول در ویرگول، یک جایی آخر صفحه قوانین نوشته شده بود که:

ویرگول می تواند نمایش محتوای ایجاد شده توسط کاربر را به دلایل مختلفی که خود تشخیص می دهد متوقف کند یا محتوای مذکور را حذف کند.

می‌دونم شرکت‌های بزرگ هم مشابه همین‌ها رو توی قوانین خودشون می‌نویسن و قبلاً هم درباره‌اش نوشتم. ما هم این گزینه رو داریم که از خدماتشون استفاده نکنیم یا اگر استفاده می‌کنیم آگاهانه باشه.

شرکت‌های بزرگ ارائه‌دهنده خدمات آنلاین چه حقوقی برای ما قائل هستند؟
بزرگترین دروغ در وب اینه که «من قوانین را خوانده‌ام و با آن‌ها موافقم». این سایت، قوانین و حقوق کاربران رو خیلی ساده و خلاصه آماده کرده تا بتونیم مقایسه کنیم.

اینکه علاوه بر قوانین رسمی کشوری و تصمیمات تجاری ویرگول مثل غیرقابل قبول بودن مطالب تبلیغاتی با لینک، باز هم به هر دلیلی بشه محتوا رو حذف کرد از ویرگول برام قابل قبول نبود. من همچنان به خوندن مطالب خوب منتشر شده روی ویرگول ادامه می‌دم اما تا زمانی که قوانین ویرگول اینطوره، شخصاً مطلبی در ویرگول منتشر نمی‌کنم.