تفاوت دو مدل «استفاده» از خدمات ابری تحریم شده در تلاش برای رفع تحریم‌های فناوری

صرف باز شدن دسترسی IP ایران به سرویس‌دهنده‌های خدمات ابری کافی نیست

مدتی پیش وقتی موضوع مجوز GLD-2 مطرح شد درباره تلاش برای رفع تحریم‌های فناوری نوشتم.

درباره تلاش برای رفع تحریم‌های فناوری
چطور از مجوز جدید خزانه‌داری ایالات متحده برای رفع تحریم‌های فناوری به نفع مردم استفاده کنیم؟

اول از همه اینکه تا حالا تفاوت محسوسی در رفع تحریم‌های فناوری ندیدیم. ممکنه در آینده نزدیک تفاوتی ایجاد بشه ولی لازمه به تفاوت دو مدل «استفاده» توجه کنیم به خصوص در مورد زیرساخت‌هایی نظیر خدمات ابری.

وقتی می‌گیم AWS یا GCP یا امثالهم ما رو تحریم کردند، معمولاً دو منظور داریم:

  • با IP ایران امکان استفاده از سایت‌های استفاده کننده از این خدمات نیست.
  • اگر مشخص بشه حسابی با IP ایران در ارتباط بوده بسته می‌شه.

اینجا تفاوتی وجود داره. ما سایت‌ها و سرویس‌هایی داریم که ایران رو تحریم نکردند و صرفاً به خاطر اینکه پشت خدمات ابری سرویس‌دهنده‌هایی نظیر آمازون یا گوگل قرار گرفتند کاربران ایرانی امکان دریافت محتوای اون‌ها رو ندارند. این مشکل بیشتر به شکل اول استفاده مربوط که کاربر نهایی رو درگیر می‌کنه.

در واقع در رفع تحریم‌های فناوری اگر IP ایران به صورت پیش‌فرض در این سرویس‌دهنده‌های بزرگ ابری تحریم نباشه، کاربر عادی می‌تونه تازه سایت و محتواش رو ببینه. رفع این تحریم خوبه اما اصلاً کافی نیست.

ایده اصلی در رفع تحریم‌ها اتفاقاً به بخشی برمی‌گرده که هنوز رفع تحریم نشده و اون مساله انتقال پوله. سوال اصلی درباره «استفاده» دوم که مورد استفاده کسب و کارها و استارتاپ‌های داخل هست اینه که آیا امکان خرید خدمات ابری از این سرویس‌دهنده‌ها وجود داره؟ این چرا مهمه؟ بدون امکان تعامل با دنیا، سرویس‌های ایرانی هیچ وقت از دایره سرورهای داخلی خارج نمی‌شن و این کار رو برای قطع یا اختلال در دسترسی به اینترنت بدون صدمه زدن به دسترسی به سرویس‌های میزبانی شده در داخل کشور هموار کرده.

اگر کسب و کارها بتونن از خدمات با کیفیت خارجی استفاده کنند، وابستگی و ریشه دواندن زندگی آنلاین کاربران ایرانی در اینترنت بیشتر می‌شه و هزینه قطع یا اختلال اینترنت در مواقع عادی (نه لزوما در بحران‌ها که به کل قطع می‌شه) بالاتر می‌ره.

همانطور که در ابتدا گفتم، به نظر می‌رسه هیچ تغییر محسوسی در زمینه رفع تحریم‌ها ایجاد نشده و این علیرغم اینه که مطلعم تلاش‌هایی انجام شده و در بعضی موارد هم ظاهراً پاسخ منفی شنیده شده. اگر خارج از ایران هستید لطفاً به متصل ماندن کاربران داخل ایران و همچنین رفع تحریم‌ها کمک کنید.

لطفاً توجه کنید: صرف باز شدن دسترسی IP ایران به سرویس‌دهنده‌های خدمات ابری کافی نیست

پ.ن: دقت کنید که پرداخت لزوماً هم مشکلی نداره مثلاً در مورد گیت‌هاب که مجوز ویژه از OFAC دریافت کرد شما می‌تونید از سرویس‌های پولی هم استفاده کنید