وضعیت خبرنامه‌های ایمیلی کارج و SoftwareTalks

خلاصه آمار، وضعیت ارسال و شرایط مالی در دو خبرنامه ایمیلی هفتگی من

یکی دو سال هست که دو خبرنامه ایمیلی رو هر هفته برای مخاطبین ارسال می‌کنم:

  • خبرنامه SoftwareTalks: در این خبرنامه که با مشارکت ده‌ها نفر در گیت‌هاب پروژه کار شده، هر هفته تعدادی از لینک‌های ارسالی مشارکت‌کنندگان مرتبط با موضوع توسعه نرم‌افزار برای مخاطبین ارسال می‌شه. توسعه‌دهنده اصلی کد مربوط به این خبرنامه، امیرحسین بقایی عزیز هست.
خبرنامه هفتگی ایمیلی برای مهندسین نرم‌افزار و مشارکت شما
خبرنامه SoftwareTalks یک خبرنامه ایمیلی هفتگی است که به صورت اپن‌سورس روی گیت‌هاب قرار داره و شما هم در محتوای ارسالی هفتگی که مرتبط با مباحث توسعه نرم‌افزاره می‌تونید مشارکت داشته باشید
  • خبرنامه کارِج: کارج یا همون کار در خارج، یک خبرنامه هفتگی است که موقعیت‌های شغلی با Visa Sponsorship به تفکیک کشور برای مخاطبین ارسال می‌کنه.

آمار خبرنامه‌ها

خبرنامه SoftwareTalks تا حالا ۷۹ شماره و خبرنامه کارِج تا به حال ۸۷ شماره ازشون ارسال شده.

مجموع ایمیل‌های یکتا در این دو خبرنامه بیش از ۴۱۰۰ ایمیل هست و به این ترتیب ما در هر ماه بیش از ۱۶.۵ هزار ایمیل ارسال می‌کنیم (هم ایمیل خبرنامه و هم ایمیل‌های تایید عضویت و امثالهم) و این یک مشکل ایجاد کرده که در ادامه می‌گم.

وضعیت ارسال خبرنامه‌ها

هر دو خبرنامه الان به باگ برخورد کردند :(

خبرنامه SoftwareTalks دیروز به یک باگ در Rate Limit مربوط به API گیت‌هاب برخورد کرد که فرصت بررسیش نبوده.

خطای Rate Limit در Action ارسال خبرنامه · Issue #540 · softwaretalks/newsletter
احتمالا‌ً به دلیل تغییراتی در API گیت‌هاب، در Action مربوط به ارسال ایمیل، خطای Rate Limit دریافت می‌شود و ارسال خبرنامه به خطا می‌خورد. جزئیات در لاگ خطای Action

باگ مربوط به کارج هم مربوط به ارتباط با Backend نسخه جدید هست. از اونجایی که ارسال هر دو خبرنامه، اتوماتیک هست این باگ‌ها باعث شده که در دو هفته گذشته نتونم خبرنامه‌ها رو ارسال کنم.

وضعیت مالی خبرنامه‌ها

هر دو خبرنامه از ابتدا رایگان بودند و همچنان رایگان هستند. در سال اول به لطف اسپانسر شدن سرویس خوب پاکت (در ازای لینک کد تخفیف زیر ایمیل‌ها) مبلغی پرداخت نکردیم. در سال دوم فعالیت که قرار شد مبلغ سرویس رو پرداخت کنیم در توییتر از مخاطبین خواستم که در تامین هزینه مشارکت کنند. با لطف دوستان در کمتر از یک روز کل مبلغ مورد نیاز و بیشتر از اون، دونیت شد.

من برای یک سال و ۹ ماه از اون مبلغ جمع‌آوری شده استفاده کردم (آخرین تمدید انجام شده تا فروردین ۱۴۰۲) و بخشی از اون مبلغ رو هم برای هاست سرویس کارج استفاده کردم (هاست خبرنامه SoftwareTalks رایگان روی GitHub Pages انجام می‌شه)

الان دو اتفاق افتاده. یکی اینکه مبالغ پلن‌های سرویس ایمیل پاکت، تغییر داشته نسبت به گذشته و دوم اینکه به دلیل رشد مخاطبین، پلن فعلی که اجازه ارسال ۱۵ هزار ایمیل در ماه رو می‌ده کافی نیست و برای همین مجبوریم به پلن بالاتر ارتقا بدیم.

وضعیت قیمت پلن‌های سرویس پاکت در زمان نگارش این نوشته

در زمان نگارش این نوشته، پلن بالاتر با ۲۰ درصد تخفیف سالیانه کمی بیش از ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت داره که فکر می‌کنم مالیات ارزش افزوده هم بهش اضافه می‌شه.

من در حال بررسی گزینه‌ها هستم. اواخر سال مجدد نتیجه بررسی‌ها رو می‌گم و اگر قرار شد ارتقاء رو در سرویس پاکت انجام بدیم (که بسیار خوب و همراه بودند) ازتون کمک و مشورت خواهم گرفت.