بررسی ماوس ارگونومیک M575

شغل شما طوری است که ساعات طولانی باید با کامپیوتر کار کنید؟ ماوس ارگونومیک به جلوگیری از دردهای مزمن و آسیب و فشار کمتر کمک می‌کند.

بعد از تجربه موفق خرید کیبورد ارگونومیک K860 که تاثیر بسیار بسیار زیادی در کاهش درد و خستگی مچ داشت، به دنبال این بودم که یک ماوس خوب هم بخرم.

بررسی کیبورد ارگونومیک K860
ساعات طولانی تایپ می‌کنید؟ از همین حالا با کمک کیبوردهای ارگونومیک به فکر فشار و آسیب کمتر برای مچ دستتون باشین

بسیاری MX Master 3 رو پیشنهاد داده بودند که واقعاً ماوس بسیار خوبی محسوب می‌شه. قابلیت‌های بسیاری داره و در مقایسه بسیار گران‌قیمته به خصوص برای ما که بابت یک دلار چیزی بالاتر از ۳۵۰ هزار واحد از پول کشور رو باید بدیم.

گزینه‌های ارگونومیک Logi

محصولات Logi دوست‌داشتنی و کارا و بادوام هستند. حتماً برندهای خوب دیگه‌ای هم هستند اما در مقایسه اولیه من Logi رو بیشتر دوست داشتم.

وقتی سراغ ماوس‌های ارگونومیک Logi می‌رید دو گزینه اصلی پیش روی شماست

بعد دیدن ویدئوهای هر دو سری و نحوه کارشون، تصمیم گرفتم سراغ ماوس‌های Ergo برم و تصورم اینکه که کار طولانی‌مدت و عادت کردن به ماوس‌های عمودی دشوارتره و زاویه‌ای که این ماوس‌ها دارند بیشتر از اون چیزی که باید باشه. در سری Ergo دو گزینه داریم:

تفاوت این مدل در تعداد کلید قابل برنامه‌ریزی و همچنین نوع باتری و همزمانی استفاده در چند سیستم عامله. از نظر قیمتی اما Ergo M575 چهل دلار ارزان‌تره!

تجربه‌ای که روی کیبورد K860 داشتم اینجا کمک کرد. باتری قابل شارژ با توجه به مصرف بسیار پایین، وزنی در تصمیم من نداشت. در کیبورد K860 دو باتری نیم قلمی تا دو سال به راحتی کار می‌کنند. در ماوس M575 هم به همین شکل است.

در مورد قابلیت استفاده راحت در چند سیستم عامل گرچه من از این قابلیت در کیبورد استفاده کردم و خود کیبورد K860 حتی به لحاظ کلیدها، پشتیبانی از دو سیستم عامل مک و ویندوز (مورد استفاده من) رو داره، اما چون استفاده به راحتی زدن دکمه (انتخاب بین ۳ سیستم) بود اینجا هم در M575 دیدم امکان‌پذیره و به شکل Seamlessly که در MX Ergo تبلیغ می‌شه نه مورد استفاده منه و نه مهم. در

در M575 هم شما امکان اتصال به دو کامپیوتر (یکی با بلوتوث و دیگری با دانگل USB) رو دارید و سوئیچ بین این دو هم به راحتی با زدن کلید زیر ماوس امکان‌پذیره و همین در شرایطی که لازم باشه سوئیچ بین کامپیوترها انجام بشه کافیه.

دو مزیت عمده در مورد MX Ergo وجود داشت:

یکی اینکه تعداد ۶ کلید قابل برنامه‌ریزی داره در مقابل M575 که تنها ۳ کلید قابل برنامه‌ریزی داره و دوم قابلیت تغییر زاویه. قابلیت اول رو باز بنا به تجربه K860 ازش استفاده‌ای نمی‌کردم. در واقع به خاطر سپردن وضعیت کلیدهای برنامه‌ریزی شده در نرم‌افزارهای مختلف کار آسونی نیست و من در صورت نیاز با همون ۳ کلید هم کارم راه می‌افتاد. اون قابلیت تغییر زاویه گرچه بسیار جالبه و در K860 از این تغییر زاویه استفاده کردم ولی خب به خاطر همین یک مزیت ارزش ۴۰ دلار بیشتر رو به نظرم نداشت.

ویژگی تغییر زاویه ماوس MX Ergo

تجربه Trackball

اول نگاهی بندازیم به شکل و شمایل M575. شما با یک ماوس بزرگ و کاملاً متفاوت مواجه هستید. در M575 برای تغییر محل cursor شما ماوس رو تکان نمی‌دید بلکه از Trackball (همون گوی بزرگ سمت چپ) استفاده می‌کنید. در واقع ماوس ثابت و انگشت شما روی Trackball متحرکه.

این برای من و بسیاری دیگه تجربه جدیدیه. به این دقت کنید که به عنوان برنامه‌نویس، استفاده شما از ماوس کمی با استفاده معمول (کلیک و اسکرول) متفاوته. بسیاری اوقات مجبور به انتخاب (select) کردن متون هستید و این یعنی باید این تجربه جدید کم اشتباه و ساده باشه.

به طور کلی تجربه شما از استفاده از Trackball چه در M575 و چه در MX Ergo چنین شکلی داره:

M575 سایز بزرگی داره و به نظرم برای کسانی که دست بزرگی دارند هم بسیار مناسبه. گرچه قابلیت تغییر زاویه MX Ergo می‌تونه جالب‌تر باشه ولی همین زاویه‌ای که M575 داره هم بسیار راحته.

در ابتدای شروع کار با هر نوع Trackball سرعت شما کمی کند می‌شه اما بعد از مدتی خیلی راحت‌تر از ماوس معمولی بهش عادت می‌کنید. من فکر نمی‌کنم Trackball برای کاربران عادی مناسب باشه و همچنان ماوس‌های عادی براشون راحت‌تره ولی مدل‌های ارگونومیک ماوس و کیبورد برای کاربرانی که کار حرفه‌ای و طولانی مدت با این ابزارها دارند، علاوه بر مزایای مرتبط با سلامتی و کاهش فشار و احتمال آسیب‌های آتی، در بهره‌وری هم تاثیر مثبتی دارند.

قیمت Ergo M575

با کاهش مداوم ارزش ریال، در زمان نگارش این نوشته این ماوس ۷۰ دلاری بین ۲ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان فروخته می‌شه.

من خرید ماوس و کیبورد ارگونومیک و یک صندلی و مانیتور خوب رو همیشه به دوستانم توصیه می‌کنم. اما نمی‌دونم با این قیمت‌ها آیا خرید این ماوس به صرفه هست یا خیر؟