پایان توییتر و وضعیت سایر فعالیت‌ها

چند هفته پیش گفتم از توییتر خداحافظی می‌کنم. در این نوشته از وضعیت فعالیت‌های مختلف داوطلبانه‌ام گفتم.

چند هفته پیش گفتم که از توییتر خداحافظی می‌کنم. قبلا هم گفتم که «جامعه دوقطبی شده امروز، دنبال گفتگو نیست بلکه یار جمع می‌کنه برای گفتمان یا با من یا بر من»

از خودسانسوری
جامعه دوقطبی شده امروز، دنبال گفتگو نیست بلکه یار جمع می‌کنه برای گفتمان یا با من یا بر من.

پایان توییتر

من از سال‌ها پیش در توییتر بودم و ماجراهای مختلفی رو در این شبکه اجتماعی شاهد بودم. این روزها فشار بر آدم‌های داخل ایران برای حرف نزدن بیشتر شده و کاربران مختلفی هم بازداشت شدند. مساله «فضای مجازی» امنیتی‌تر از قبل شده و اطلاع‌رسانی درباره وضعیت اینترنت در ایران برای آن‌ها که داخل ایران هستند، ظاهراً به خط قرمزی نانوشته تبدیل شده.

این روزها در توییتر به صورت هدفمند و سازمان‌یافته اخبار جعلی و اطلاعات نادرستی منتشر و وایرال می‌شوند که امنیت و حریم خصوصی کاربران را به شدت مورد تهدید قرار می‌دهند.

از اینجا به بعد، توییتر من صرفاً پست‌های این وبلاگ رو منتشر خواهد کرد. خودم اونجا نخواهم بود و تعاملی از طریق توییتر نخواهم داشت اما تلاش می‌کنم نوشته‌های وبلاگی برای توضیح بعضی موارد داشته باشم و امید داشته باشم که در کنار اطلاعات نادرست وایرال شده شاید به مخاطبین برسه و اون‌ها رو درباره بعضی مسائل آگاه کنه.

وضعیت اینترنت ایران

حرف زدن درباره وضعیت و آینده دسترسی به اینترنت در ایران وقتی مقید به ارائه اسناد باشید کار ساده‌ای نیست. سازمان‌ها در برابر ارائه اطلاعات طبق قانون به شدت مقاومت می‌کنند و بسیاری از اطلاعات که دانستن‌شان حق مردم است را پشت پاسخ‌های «محرمانه است» قفل می‌کنند.

یک تغییری که در این مدت ایجاد شد این بود که علاوه بر اطلاعات عمومی، یک سری اطلاعات خصوصی مرتبط با وضعیت اینترنت ایران نیز افشا شد که تاییدکننده بعضی اطلاعات عمومی قبلی بودند و همچنین دید جدیدی نسبت به شرایط پیش رو می‌دهند. مطمئن نیستم صحبت از این اطلاعات افشا شده از نظر حقوقی چه وضعیتی ایجاد می‌کنه اما من هم مثل بقیه مایلم در موردشون حرف بزنم.

اینستاگرام و یوتوب

اکانت‌های اینستاگرام و یوتوب من و محتوای فعلی‌شون که بسیار محدوده، خواهند موند ولی غیرفعال هستند. ایده‌هایی برای شروع مجدد فعالیت در یوتوب دارم ولی هنوز حال مساعدی برای عملی کردن این ایده‌ها ندارم.

خبرنامه‌های ایمیلی

بعد از بازداشت امیرحسین بقایی ارسال خبرنامه SoftwareTalks قطع شد که مجدد از این هفته سر گرفته خواهد شد.

خبرنامه کارج هم در دو هفته اخیر ارسال نشده، از این هفته مجدد ارسال خواهد شد. کارِج همچنین یک وب سایت جدید داره که مدتی است فعال شده. این نسخه توسعه داده می‌شه تا قابلیت‌هایی رو برای کاربرانش فراهم کنه.

سایر فعالیت‌ها

من در این سال‌ها فعالیت‌های داوطلبانه مختلفی داشتم. بخشی از اون ترجمه متون مربوط به حوزه نرم‌افزار یا نوشته‌های عمومی سودمند بودند. این‌ها رو در زیردامنه‌هایی در همین وبلاگ اضافه و بعد معرفی می‌کنم.

فعالیت‌های دیگه رو هم از طریق همین وبلاگ معرفی خواهم کرد. یک راه تماس هم به این وبلاگ اضافه می‌کنم برای کسانی که دوست دارند در تماس باشند. این نوشته رو به احترام مخاطبین و دوستانی نوشتم که پیگیر حال و احوالم هستند. ممنون که همراه هستین.