دو کتاب برای شروع Zettelkasten

دو کتاب در معرفی روش یادداشت‌برداری هوشمندانه Zettlekasten و استفاده از آن در عصر دیجیتال

در نوشته «مغز دوم چیست و چطوری ساخته می‌شود؟» از روش یادداشت‌برداری Zettlekasten گفتم.

مغز دوم چیست و چطوری ساخته می‌شود؟
چطوری همه اطلاعاتی که در طول روز از منابع مختلف دریافت می‌کنیم رو در یک مغز دوم جمع‌آوری و دسته‌بندی کنیم؟

حالا که با معرفی Matter شروع کردم به صحبت درباره گردش کار مصرف محتوا، با خودم گفتم بد نیست به صورت موازی درباره Zettelkasten هم نوشته کوتاهی بنویسم و دو منبع خوب برای آشنایی و استفاده از این شیوه رو معرفی کنم.

کتاب How to Take Smart Notes

وقتی صحبت از Zettelkasten باشه، اولین و معروف‌ترین کتابی که همه جا ازش اسم برده می‌شه کتاب How to Take Smart Notes از آقای Sönke Ahrens است. با توجه به اینکه لومان آلمانی بود بیشتر منابع درباره Zettelkasten پیش از این به زبان آلمانی بودند و کتاب انگلیسی زبان ایشان شیوه لومان (جامعه‌شناس آلمانی) در یادداشت‌برداری را خیلی بیشتر به دنیا معرفی کرد.

How to Take Smart Notes: One Simple Technique to Boost Writing, Learning and Thinking – for Students, Academics and Nonfiction Book Writers: Ahrens, Sönke: 0781349138219: Amazon.com: Books
How to Take Smart Notes: One Simple Technique to Boost Writing, Learning and Thinking – for Students, Academics and Nonfiction Book Writers [Ahrens, Sönke] on Amazon.com. *FREE* shipping on qualifying offers. How to Take Smart Notes: One Simple Technique to Boost Writing, Learning and Thinking – for…

اینجا می‌تونید ویدئوی صحبت‌های نویسنده کتاب رو هم ببینید که در حدود ۵۰ دقیقه تاریخچه و ساختار شیوه رو توضیح می‌ده

کتاب Digital Zettlekasten

لومان به شکل سنتی (کاغذ) یادداشت‌برداری می‌کرده که اجرای Zettlekasten با آن مستلزم کارهایی است که در دنیای دیجیتال امروز نیازی به آن‌ها نیست. مثلاً یکی از آن‌ها شیوه نام‌گذاری یادداشت‌ها بوده که وقتی از نرم‌افزار استفاده می‌کنیم لزوماً نیازی به رعایت شیوه‌ سنتی نام‌گذاری و ساختار سلسله‌مراتبی آن نیست.

برای آشنایی و کار با Zettlekasten در دنیای دیجیتال امروز کتاب Digital Zettelkasten که اصول و روش‌ها و مثال‌ها رو در ۷۹ صفحه توضیح می‌ده بسیار مفید و کاربردی است.

فکر می‌کنم برای شروع به استفاده از این شیوه یادداشت‌برداری این دو کتاب بهترین راهنماها هستند. ویدئوهای خوبی هم در یوتوب در توضیح و مثال‌های استفاده از Zettlekasten پیدا می‌کنید.